Informacja

Fundusze europejskie na projekt „Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych”
2009-05-22
W dniu 7 kwietnia 2009 r. Zarząd Województwa Śląskiego, podjął Uchwałę nr 732/256/III/2009 o wyborze do dofinansowania w ramach Działania 4.1. Infrastruktura kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 projektu pn. "Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych".
Realizacji Projektu podjęło się Miasto Katowice (Lider Projektu) wraz ze Związkiem Górnośląskim (Partner Projektu i Uczestnik Śląskiej Biblioteki Cyfrowej).
Projekt będzie realizowany przez Związek Górnośląski i obejmuje w szczególności skanowanie kronik, obróbkę graficzną, tłumaczenie tekstów z języka niemieckiego, przekształcenie do formatu DjVu oraz cyfrową publikację na stronach internetowych Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Głównym celem projektu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych kronik szkolnych z katowickich szkół oraz zwiększenie dostępu do tych zasobów. Projekt „Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych” polega na digitalizacji starych kronik szkolnych oraz ich prezentacji w Internecie w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej w ramach kolekcji "Dziedzictwo Kulturowe. Kroniki". W chwili obecnej kroniki znajdują się w szkołach podstawowych oraz gimnazjach na terenie Miasta Katowice. Część z nich należy do zbiorów Muzeum Historii Katowic. Łącznie jest to 16 lokalizacji w obrębie całego Miasta. Realizacja projektu zwiększy dostęp do zasobów, które w tej chwili mają formę tradycyjną, ograniczającą możliwość zapoznania się z ich zawartością ze względu na ich wiek, rzadkie udostępnianie, formę przekazu (ręczne, nieczytelne pismo), a także XIX wieczny język niemiecki, w którym część ksiąg jest zapisana. W pełni zrealizowane zadanie będzie wsparciem dla działalności dydaktycznej i edukacyjnej. Pozwoli ono również posiąść wiedzę na temat zmian społeczno - gospodarczych, które nastąpiły w ostatnich wiekach na terenie Górnego Śląska. Działanie to ma charakter ochronny i pielęgnacyjny w stosunku do dziedzictwa kulturowego, lokalnych obyczajów i historii regionu Śląska.

Inne aktualności
2023-10-20
Ze względu na reinstalację oprogramowania ŚBC, biblioteka cyfrowa będzie nieczynna dla wszystkich użytkowników w dniach 6-7 listopada, a dla redaktorów w dniach 6-10 listopada b.r.
2023-01-17
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej, filmowej relacji z XVI Zebrania instytucji współtworzących Śląską Bibliotekę Cyfrową.
2022-12-15
XVI Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, 16 grudnia 2022 r., godz. 11.00, Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, Katowice, Sala Benedyktynka.
2022-12-06
Podsumowanie dwóch etapów projektu „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – opracowanie, konserwacja, digitalizacja i udostępnienie” Książnicy Cieszyńskiej
2022-11-15
W imieniu Biblioteki Śląskiej, organizacyjnego koordynatora ŚBC oraz Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, serdecznie zapraszamy przedstawicieli Uczestników ŚBC na XVI Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, które odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2022 r. w godz. 11.00-15.00
Używamy plików cookies, by nieustannie zwiększać komfort przeglądania naszej strony internetowej. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o zapoznanie się z dokumentem Polityki Prywatności