Informacja

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby
2010-01-13

[baner unia]

Projekt Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych rozpoczęty.

Z końcem 2009 roku rozpoczęła się realizację projektu Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych.

Projekt jest realizowany wspólnie przez Miasto Katowice, które jest liderem Projektu oraz Związek Górnośląski, który jest partnerem projektu.

Głównym celem projektu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych kronik szkolnych z katowickich szkół oraz zwiększenie dostępu do tych zasobów. Kroniki, będące przedmiotem projektu pochodzą ze szkół podstawowych i gimnazjów znajdujących się na terenie miasta Katowice oraz ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, Łącznie jest to 16 lokalizacji w obrębie całego Miasta.

Realizacja projektu zwiększa dostęp do zasobów, które w tej chwili mają wyłącznie formę tradycyjnych ksiąg. Ogranicza to możliwość zapoznania się z ich zawartością ze względu na ich wiek, rzadkie udostępnianie, formę przekazu (ręczne, nieczytelne pismo), a także XIX wieczny język niemiecki, w którym część ksiąg jest zapisana. Działanie to ma charakter ochronny i pielęgnacyjny w stosunku do dziedzictwa kulturowego, lokalnych obyczajów i historii regionu Śląska.

Zakres przewidywanych prac obejmuje w szczególności skanowanie kronik, obróbkę graficzną, tłumaczenie tekstów z języka niemieckiego, przekształcenie do formatu DjVu oraz cyfrową publikację na stronach internetowych Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w ramach kolekcji Dziedzictwo Kulturowe.

Łącznie kroniki mają około 6 tys. stron, z czego prawie 1,6 tys. stron napisanych jest w języku niemieckim, a pozostałe w języku polskim. Najstarsze kroniki sięgają swymi zapisami początków XIX wieku.

Informacje o projekcie można również znaleźć na następujących stronach internetowych:

Projekt współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz w 15% ze środków budżetu Miasta Katowice

[dokument do skanowania]

[baner unia]

[baner unia]
Dokumenty przeznaczone do skanowania

[baner unia]
Skaner zakupiony w ramach projektu

Inne aktualności
2023-10-20
Ze względu na reinstalację oprogramowania ŚBC, biblioteka cyfrowa będzie nieczynna dla wszystkich użytkowników w dniach 6-7 listopada, a dla redaktorów w dniach 6-10 listopada b.r.
2023-01-17
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej, filmowej relacji z XVI Zebrania instytucji współtworzących Śląską Bibliotekę Cyfrową.
2022-12-15
XVI Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, 16 grudnia 2022 r., godz. 11.00, Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, Katowice, Sala Benedyktynka.
2022-12-06
Podsumowanie dwóch etapów projektu „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – opracowanie, konserwacja, digitalizacja i udostępnienie” Książnicy Cieszyńskiej
2022-11-15
W imieniu Biblioteki Śląskiej, organizacyjnego koordynatora ŚBC oraz Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, serdecznie zapraszamy przedstawicieli Uczestników ŚBC na XVI Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, które odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2022 r. w godz. 11.00-15.00
Używamy plików cookies, by nieustannie zwiększać komfort przeglądania naszej strony internetowej. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o zapoznanie się z dokumentem Polityki Prywatności