Biblioteka Śląska w Katowicach zakończyła realizację projektu pn. „Poszerzenie i usprawnienie dostępu do zasobów ŚBC wraz z digitalizacją i udostępnieniem piśmiennictwa regionalnego”, dofinansowanego ze środków programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa”. Dzięki partnerstwu z regionalnymi stowarzyszeniami – Bractwem Gwarków Związku Górnośląskiego oraz Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr – użytkownikom Śląskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniono 8234 nowe publikacje (128 417 skanów).
Projekt miał wielowątkowy charakter. Prócz digitalizacji pokaźnego zbioru dokumentów unowocześniono funkcjonalności i wygląd serwisu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (www.sbc.org.pl) oraz uruchomiono dostęp do bazy regionalnej bibliografii Śląska (bibliografia.bs.katowice.pl).
Digitalizacji objęła trzy grupy dokumentów. Pierwsza to regionalne czasopisma, ilustrujące bieżące wydarzenia i najnowszą historię regionu na poziomie społeczności lokalnych. Działanie to nawiązywało do istotnego wątku działalności regionalnego stowarzyszenia Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego, które dzięki rozbudowanej sieci współpracy pozyskuje od wydawców lokalnej prasy licencje i zasoby do zachowania w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Dzięki staraniom Bractwa w projekcie zostały zeskanowane i udostępnione początkowe, papierowe numery dziewięciu największych czasopism lokalnych.
Druga grupę skanowanych dokumentów stanowiły unikatowe dokumenty Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz najstarszych śląskich zespołów muzycznych. Są to najczęściej rękopisy, wytworzone przez śląski ruch śpiewaczy w ciągu 106 lat istnienia organizacji oraz przez poszczególne zespoły w toku ich działalności poprzedzającej utworzenie Związku. Są one bezcennym i unikatowym świadectwem dokonań prężnego stowarzyszenia amatorów chóralnego śpiewu oraz zespołów muzycznych regionu. Spuścizna obejmuje kroniki, protokólarze, spisy orkiestr, chórów i dyrygentów, inwentarze zbiorów muzycznych, etc., które złożyły się na ponad 200 publikacji dostępnych online. Ważnym działaniem jest zachowanie poprzez cyfryzację tego unikatowego zbioru na wypadek ewentualnego zniszczenia w wyniku nieprzewidywalnych zdarzeń losowych – oryginały są bowiem przechowywane przez zespoły.
W skład trzeciej grupy cyfrowo udostępnionych dokumentów weszły źródłowe czasopisma do międzywojennej bieżącej bibliografii Śląska z lat 1935–1939, składające się na listę 17 nowych w ŚBC tytułów z zasobów Biblioteki Śląskiej.
Poza istotnym powiększeniem zasobu ŚBC o nowe, unikatowe dokumenty, zmodernizowano także szereg funkcjonalności jej strony internetowej. Wdrożono standard dostępności stron WCAG 2.0 na rzecz osób z niepełnosprawnością wzrokową, utworzono „mobilny” (responsywny) interfejs oraz wprowadzono mechanizm publikacji wielkoformatowych, umożliwiając prezentację dokumentów w wielu formatach plików.
W ramach projektu także, dzięki zakupowi oprogramowania OPAC Bibliografia, udostępniono internetowej publiczności ponad 90 tys. rekordów bibliografii regionalnej. Notowane są w niej naukowe wydawnictwa i artykuły ze wszystkich dziedzin nauki oraz bieżące wydarzenia kulturalne i polityczne z prasy i czasopism z ponad 500 tytułów. Do bibliografii zostały także włączone rekordy skanowanych w projekcie czasopism przedwojennych ze zbiorów Biblioteki Śląskiej.
Dzięki możliwości zakupu infrastruktury Biblioteka wzbogaciła się także o dodatkowy sprzęt przeznaczony do redagowania i trwałego przechowywania cyfrowych zasobów ŚBC w postaci redaktorskiego komputera i macierzy dyskowej.
Projekt o wartości 236 tys. zł realizowany był od września 2016 roku i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 109 tys. zł.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego